czereśnie

Jak wybrać najsmaczniejsze czereśnie i wiśnie do domowego ogrodu: kompletny przewodnik

Planowanie domowego ogrodu owocowego może być niezwykle ekscytującym zadaniem. Wyobraź sobie, że wstawiasz rękę, by zerwać soczyste owoce prosto z drzewa - czereśni lub wiśni, które sama posadziłaś. czytaj więcej »

sadzonki Jabłoni

Uprawa jabłoni – sadzenie i wybór odmiany

Kiedy należy sadzić jabłonie? Drzewko jabłoni to zdecydowanie jedne z najczęściej spotykanych drzewek owocowych zarówno w sadach jak i przydomowych ogrodach. Jeżeli posadzi się je w sprzyjającym śro czytaj więcej »

sadzonkę magnolii

Magnolia

Podczas epoki lodowcowej tylko nieliczne gatunki roślin zdołały przetrwać, w tym na nasz szczęście, piękna magnolia. To roślina z dalekiego wschodu, która do dziś jest tam uznawana za symbol czystośc czytaj więcej »

 

Magnolia

Podczas epoki lodowcowej tylko nieliczne gatunki roślin zdołały przetrwać, w tym na nasz szczęście, piękna magnolia. To roślina z dalekiego wschodu, która do dziś jest tam uznawana za symbol czystości i niewinności. Pączki i płatki kwiatów magnolii nie tylko cieszą oko, ale mają również praktyczne zastosowanie, na przykład jako przyprawa do ryżu. W Polsce kwitną podczas wiosny i królują wśród roślinnych ozdobnych wielu ogrodów.

Charakterystyka magnolii

Przeciętna wysokość magnolii różni się w zależności od gatunku i osiąga od 4 do 10 m. Do najwyższych należy odmiana japońska, a najniższa to magnolia gwiaździsta. Korona drzewa magnolii jest stosunkowo regularna i zwarta, czasami może osiągać skośny kształt, warianty zależą od konkretnego rodzaju. Kwitnące kwiaty magnolii wyglądają bardzo egzotycznie i orientalnie, przybierają kielichowaty kształt, a najpopularniejsze kolory to z pewnością kremowo-biały i różowy, ale to nie jedyne barwy, jakie mogą mieć kwiaty. Innymi kolorami są śnieżnobiały, żółty, purpurowo-czerwony czy różowo-fioletowo. Okres kwitnienia również waha się ze względu na gatunek, najwcześniej kwitnie magnolia gwiaździsta, bo na początku kwietnia, a najpóźniej w czerwcu - magnolia brooklińska. Jednak większość krzewów magnolii pokazuje kwiaty na przełomie kwietnia i maja. Urokliwe kwiaty magnolii ukazują się w tym samym czasie co ciemnozielone liście. Większość kwiatów i liści utrzymuje się maksymalnie do lata. Ciekawe są odmiany magnolii zimozielonych, które nie gubią liści zimą i są uznawane za w pełni mrozoodporne. Kora natomiast jest koloru szarego lub jasnobrązowego.

Warunki dla magnolii

Krzew magnolii lubi słońce, ale w półcieniu też dobrze sobie poradzi. Idealnym podłożem jest torf i kora sosnowa, optymalnie gliniasta gleba. Dla magnolii w ogrodzie warto zarezerwować miejsce zaciszne, nienarażone na działanie silnego wiatru. Istotne jest to, że roślina źle znosi susze i jeśli pogoda jest wyjątkowo słoneczna, a powietrze suche należy pamiętać o regularnym podlewaniu. W październiku, przed spadkami temperatur i srogą zimą należy wzmocnić roślinę specjalistycznym nawozem, na przykład fosforowo-potasowym. Potas ochroni korzenie przed negatywnymi skutkami mrozów, a fosfor wzmocni przyszłe kwitnienie w kwietniu i maju. Wtedy (w trakcie wiosny) również zaleca się wesprzeć roślinę, między innymi nawozem wieloskładnikowym. Zakupioną sadzonkę magnolii należy wsadzić w docelowe miejsce ostatecznie - krzew ma słabe korzenie, które mogą zostać uszkodzone podczas ewentualnego przesadzania, dlatego decyzję należy wybrać odpowiedzialnie i uprzednio przemyśleć. Oprócz praktycznych aspektów - potrzeb rośliny, warto przeanalizować jak najlepsze wyeksponowanie rośliny w ogrodzie. Magnolia na pniu nie może zginąć wśród innych.

Jeżeli zdecydujemy się na kupno magnolii, sklepy stacjonarne oferują różnorodne gatunki i typy magnolii, ale nie możemy zapominać o sklepach internetowych, tam również znajdziemy szeroki wybór. Szczególnie warto przyjrzeć się ofercie tej ofercie: https://www.podkarpackiesady.pl/53-magnolie.

Artykuły powiązane