czereśnie

Jak wybrać najsmaczniejsze czereśnie i wiśnie do domowego ogrodu: kompletny przewodnik

Planowanie domowego ogrodu owocowego może być niezwykle ekscytującym zadaniem. Wyobraź sobie, że wstawiasz rękę, by zerwać soczyste owoce prosto z drzewa - czereśni lub wiśni, które sama posadziłaś. czytaj więcej »

sadzonki Jabłoni

Uprawa jabłoni – sadzenie i wybór odmiany

Kiedy należy sadzić jabłonie? Drzewko jabłoni to zdecydowanie jedne z najczęściej spotykanych drzewek owocowych zarówno w sadach jak i przydomowych ogrodach. Jeżeli posadzi się je w sprzyjającym śro czytaj więcej »

sadzonkę magnolii

Magnolia

Podczas epoki lodowcowej tylko nieliczne gatunki roślin zdołały przetrwać, w tym na nasz szczęście, piękna magnolia. To roślina z dalekiego wschodu, która do dziś jest tam uznawana za symbol czystośc czytaj więcej »

 

Uprawa jabłoni – sadzenie i wybór odmiany

Kiedy należy sadzić jabłonie?

Drzewko jabłoni to zdecydowanie jedne z najczęściej spotykanych drzewek owocowych zarówno w sadach jak i przydomowych ogrodach. Jeżeli posadzi się je w sprzyjającym środowisku, w odpowiedniej glebie oraz dogodnym stanowisku wówczas wydadzą smaczne i obfite owoce. Tym samym zapewniając jabłoni odpowiednie warunki, a także zachowując proste zabiegi pielęgnacyjne i nawożenie można uzyskać doskonale efekty. Najlepszym terminem do sadzenia jabłoni jest oczywiście jesień. Szczególnie korzystny jest natomiast okres rozpoczynający się od połowy października aż do początku listopada. Nie należy jednak zbyt długo zwlekać z sadzeniem jesiennym jabłoni. Zakupioną roślinkę należy jak najszybciej umieścić w ziemi, zaraz po zakupie https://www.podkarpackiesady.pl/7-jablonie sadzonki Jabłoni. Musi ona mieć ponadto wystarczająco dużo czasu, aby ukorzenić się przed nadejściem pierwszych przymrozków. Zatem jeżeli temperatura powietrza nie spadnie powyżej 4 stopni Celsjusza, wówczas młode drzewko będzie miało idealne warunki do tego, aby się ukorzenić. Jabłoń można sadzić także wiosną, zwłaszcza w przypadku, kiedy prognozowana jest bezśnieżna oraz wyjątkowo mroźna zima.

Niezwykle ważne jest w jakim stanowisku zostaną posadzone drzewka jabłonie najbardziej preferują stanowisko słoneczne. Dodatkowo odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny lub zasadowy. Przed posadzeniem jabłoni warto zmierzyć poziom pH gleby w poszczególnych miejscach. Dobrą praktyką jest także wykonanie zabiegu wapniowa nie gleby przed posadzeniem jabłonek. Ponadto podłoże powinno być żyzne, lekko wilgotny oraz przepuszczalne.

Letnie odmiany jabłoni najbardziej preferują stanowiska słoneczne, a jednocześnie osłonięte od wiatru. Dlatego kilka miesięcy przed sadzeniem drzewek warto starannie przygotować wybrane miejsce. Dzięki temu drzewka przyjmą się znacznie lepiej, a także będę obficiej owocowały. Stanowisko musi być odkwaszony, głęboko przekopane szpadlem, a także rozpulchnione widłami. Dodatkowo ziemia musi być odpowiednio nawożona nawozami organicznymi lub mineralnymi. Doskonale sprawdza się w tym wypadku obornik oraz kompost.

Aby uzyskać najlepsze plonowanie jabłoni należy zachować odpowiednią rozstawy, które zależy przede wszystkim od siły wzrostu poszczególnych odmian. W przypadku odmian silnie rosnących należy zachować więcej miejsce pomiędzy poszczególnymi drzewkami. Jednak minimalne odległości powinny wynosić od 150 do 300 cm. Natomiast pomiędzy rzędami należy zachować odstęp co najmniej 300 cm.

Dołki do sadzenia drzewek muszą mieć co najmniej 50 cm średnicy oraz tyle samo głębokości powinny być zawsze nieco większe aniżeli system korzeniowy drzewka. Po posadzeniu drzewka warto wbić palik, który stanowić może dodatkową podporę, dopóki sadzonka nie wykształci odpowiednio silnych pędów. Dodatkowo miejsce szczepienia powinno znajdować się co najmniej 10 cm Na powierzchni ziemi. Zapobiegnie to rozwojowi chorób grzybowych.

Dostępne w ofercie odmiany jabłoni charakteryzują się bardzo smakowitymi owocami. Są to zarówno odmiany wczesne jak i późniejsze. Wszystkie dostępne drzewka wyróżniają się zdrowym systemem korzeniowym, co jest gwarancją ich silnego wzrostu na stałym stanowisku.

Artykuły powiązane